TV CHOICE AWARDS 2016: THE LONGLIST REVEALED 68

The longlist for the 20th TV Choice Awards has been revealed.

You have until 3rd June to cast your first round votes at the TV Choice website or by post. Shortlist nominations will be announced on 28th June, when voting will re-open (online only) until 8th July. Alternatively, you can vote by post. Details and voting forms are in the current and next issues of TV Choice.

The winners of this year’s awards will be announced at a ceremony on Monday 5th September, hosted by comedian Jo Brand.

BEST DRAMA SERIES
Death In Paradise (BBC1)
Doc Martin (ITV)
Downton Abbey (ITV)
Endeavour (ITV)
Grantchester (ITV)
Happy Valley (BBC1)
The Hollow Crown (BBC2)
Home Fires (ITV)
Indian Summers (Channel 4)
In The Club (BBC1)
Line Of Duty (BBC2)
Midsomer Murders (ITV)
Mr Selfridge (ITV)
Murder (BBC2)
The Musketeers (BBC1)
My Mad Fat Diary (E4)
Peaky Blinder (BBC2)
Prey (ITV)
Ripper Street (Amazon Prime Video)
Scott & Bailey (ITV)
Shetland (BBC1)
Silent Witness (BBC1)
Strike Back: Legacy (Sky1)
Suspects (Channel 5)
The Syndicate (BBC1)
This Is England ’90 (Channel 4)
The Tunnel: Sabotage (Sky Atlantic)
Vera (ITV)

BEST FAMILY DRAMA
A Place To Call Home (BBC2)
Call The Midwife (BBC1)
Casualty (BBC1)
The Coroner (BBC1)
The Doctor Blake Mysteries (BBC1)
Doctor Who (BBC1)
The Durrells (ITV)
Father Brown (BBC1)
Fungus The Bogeyman (Sky1)
Holby City (BBC1)
Moving On (BBC1)

BEST NEW DRAMA
The Aliens (E4)
And Then There Were None (BBC1)
The A Word (BBC1)
Beowulf: Return To The Shieldlands (ITV)
Black Work (ITV)
Dicensian (BBC1)
Doctor Foster (BBC1)
Doctor Throne (ITV)
From Darkness (BBC1)
Harlan Coben’s The Five (Sky1)
Humans (Channel 4)
The Last Kingdom (BBC2)
The Last Panthers (Sky Atlantic)
London Spy (BBC2)
Marcella (ITV)
The Night Manager (BBC1)
Not Safe For Work (Channel 4)
River (BBC1)
The Secret (ITV)
Stan Lee’s Lucky Man (Sky1)
Thirteen (BBC3)
Undercover (BBC1)
Unforgotten (ITV)
War & Peace (BBC1)

BEST DAYTIME SHOW
Bargain Hunt (BBC1)
Breakfast (BBC1)
The Chase (ITV)
Come Dine With Me (Channel 4)
Countdown (Channel 4)
Deal Or No Deal (Channel 4)
Decimate (BBC1)
Eggheads (BBC2)
Family Finders (BBC1)
Fifteen To One (Channel 4)
Four In A Bed (Channel 4)
Good Morning Britain (ITV)
Holiday Of My Lifetime (BBC1)
Homes Under The Hammer (BBC1)
The Jeremy Kyle Show (ITV)
Judge Rinder (ITV)
Loose Women (ITV)
Lorraine (ITV)
Masterpiece With Alan Titchmarsh (ITV)
Pointless (BBC1)
The Saturday Show (Channel 5)
Think Tank (BBC1)
This Morning (ITV)
Tipping Point (ITV)
The TV That Made Me (BBC1)
The Wright Stuff (Channel 5)

BEST ENTERTAINMENT SHOW
8 Out Of 10 Cats Does Countdown (Channel 4)
Alan Carr: Chatty Man (Channel 4)
Alan Davies: As Yet Untitled (Dave)
A League Of Their Own (Sky1)
All Star Mr & Mrs (ITV)
Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway (ITV)
Big Star’s Little Star (ITV)
Can’t Touch This (BBC1)
Celebrity Juice (ITV2)
Crackanory (Dave)
The Cube (ITV)
Dinner Date (ITVBe)
Drive (ITV)
Drunk History (Comedy Central)
Duck Quack Don’t Echo (Sky1)
The Getaway Car (BBC1)
The Graham Norton Show (BBC1)
Have I Got News For You (BBC1)
It’s Not Rocket Science (ITV)
The Jonathan Ross Show (ITV)
Keep It In The Family (ITV)
The Last Leg (Channel 4)
Lip Sync Battle UK (Channel 5)
Lookalikes (Channel 4)
Mock The Week (BBC2)
Most Haunted (Really)
Ninja Warrior UK (ITV)
Only Connect (BBC2)
Prized Apart (BBC1)
QI (BBC2)
Release The Hounds (ITV2)
Room 101 (BBC1)
Singing In The Rainforest (W)
Surprise Surprise (ITV)
Take Me Out (ITV)
Taskmaster (Dave)
TFI Friday (Channel 4)
Through The Keyhole (ITV)
Top Gear (BBC2)
Two Tribe (BBC2)
Up Late With Rylan (Channel 5)
Virtually Famous (E4)
Would I Lie To You? (BBC1)
You’re Back In The Room (ITV)

BEST INTERNATIONAL SHOW
The 100 (E4)
Agents Of S.H.I.E.L.D. (E4)
American Horror Story: Hotel (Fox)
Aquarius (Sky Atlantic)
Better Call Saul (Netflix)
The Big Bang Theory (E4)
The Blacklist (Sky Living)
Blindspot (Sky Living)
Bones (Sky Living)
The Bridge (BBC4)
Castle (Alibi)
Deutschland 83 (Channel 4)
Elementary (Sky Living)
Empire (E4)
Family Guy (ITV2)
Fargo (Channel 4)
Game Of Thrones (Sky Atlantic)
The Goldbergs (E4)
The Good Wife (More4)
Gotham (Channel 5)
Grey’s Anatomy (Sky Living)
Homeland (Channel 4)
House Of Cards (Netflix)
Jane The Virgin (E4)
Law & Order: Special Victims Unit (Universal)
Limitless (Sky1)
Modern Family (Sky1)
NCIS (Fox) / NCIS: LA (Sky1) / NCIS: New Orleans (Channel 5)
Orange Is The New Black (Netflix)
Outlander (Amazon Prime Video)
The People v O.J. Simpson: American Crime Story (BBC2)
Scandal (Sky Living)
Scream Queen (E4)
The Simpsons (Sky1)
Supergirl (Sky1)
Transparent (Amazon Prime Video)
Trapped (BBC4)
Veep (Sky Atlantic)
Vinyl (Sky Atlantic)
The Walking Dead (Fox)
Wentworth Prison (Channel 5)
The X-Files (Channel 5)
Zoo (Sky1)

BEST REALITY SHOW
10,000 BC: Two Tribe (Channel 5)
Bear Grylls: Mission Survive (ITV)
Celebrity Big Brother (Channel 5)
Close To The Edge (BBC4)
Desi Rascals (Sky1)
Hunted (Channel 4)
I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here! (ITV)
The Island With Bear Grylls (Channel 4)
Ladies Of London (ITVBe)
Love Island (ITV2)
Made In Chelsea (E4)
The Only Way Is Essex (ITVBe)
The Real Housewives Of Cheshire (ITVBe)

BEST COMEDY
Alan Partridge’s Mid Morning Matters (Sky Atlantic)
Benidorm (ITV)
Birds Of A Feather (ITV)
Boomers (BBC1)
Boy Meets Girl (BBC2)
Camping (Sky Atlantic)
Catastrophe (Channel 4)
Chewing Gum (E4)
Citizen Khan (BBC1)
Cradle To Grave (BBC2)
Crashing (Channel 4)
Cuckoo (BBC3)
Dave Gorman: Modern Life Is Goodish (Dave)
Detectorists (BBC4)
Flowers (Channel 4)
Fresh Meat (Channel 4)
Going Forward (BBC4)
I Want My Wife Back (BBC1)
The Job Lot (ITV2)
The Keith Lemon Sketch Show (ITV2)
Love Nina (BBC1)
Man Down (Channel 4)
Mount Pleasant (Sky1)
Mum (BBC2)
Peep Show (Channel 4)
Plebs (ITV2)
Raised By Wolves (Channel 4)
Rovers (Sky1)
Russell Howard’s Good News (BBC2)
Stella (Sky1)
Toast Of London (Channel 4)
Top Coppers (BBC3)
Tracey Ullman’s Show (BBC1)
Trollied (Sky1)
Two Doors Down (BBC2)
Siblings (BBC3)
Stag (BBC2)
Still Open All Hours (BBC1)
Upstart Crow (BBC2)
Vicious (ITV)
The Windsors (Channel 4)
Witless (BBC3)

BEST TALENT SHOW
The Apprentice (BBC1)
Bake Off: Crème De La Crème (BBC2)
BBQ Champ (ITV)
Britain’s Got Talent (ITV)
Forged In Fire (History)
The Great British Bake Off (BBC1)
Great British Menu (BBC2)
The Great British Sewing Bee (BBC2)
The Great Interior Design Challenge (BBC2)
The Great Pottery Throw Down (BBC2)
The Jump (Channel 4)
Masterchef (BBC1)
The Naked Choir (BBC2)
Strictly Come Dancing (BBC1)
The Voice UK (BBC1)
The X Factor (ITV)

BEST LIFESTYLE SHOW
Antiques Roadshow (BBC1)
Antiques Road Trip (BBC2)
Back In Time For The Weekend (BBC2)
Ben Fogle: New Lives In The Wild (Channel 5)
Body Shockers: Nips Tucks And Tattoos (Channel 4)
Country Strife: Abz On The Farm (BBC2)
DIY SOS: The Big Build (BBC1)
Don’t Tell The Bride (BBC1)
Eamonn & Ruth: How The Other Half Lives (Channel 5)
Fake Or Fortune? (BBC1)
Fearne & Gok: Off The Rails (ITVBe)
First Dates (Channel 4)
Food Detectives (BBC2)
The Gadget Show (Channel 5)
Gardeners’ World (BBC2)
George Clarke’s Amazing Spaces (Channel 4)
Gogglebox (Channel 4)
Grand Designs (Channel 4)
The Hotel Inspector Returns (Channel 5)
The Instant Gardener (BBC1)
Kevin McCloud’s Escape To The Wild (Channel 4)
Location Location Location (Channel 4)
Long Lost Family (ITV)
Love Your Garden (ITV)
Married At First Sight (Channel 4)
The Martin Lewis Money Show (ITV)
Mary Portas Secret Shopper (Channel 4)
Obsessive Compulsive Cleaners (Channel 4)
Penelope Keith’s Hidden Villages (More4)
The Real Marigold Hotel (BBC2)
The Restoration Man (Channel 4)
Storage Hunter UK (Dave)
Sugar Free Farm (ITV)
Supershoppers (Channel 4)
Tattoo Fixers (E4)
Time Crashers (Channel 4)
Trust Me I’m A Doctor (BBC2)
The Undateables (Channel 4)

BEST ACTOR
Roger Allam (Endeavour)
Sanjeev Bhaskar (Unforgotten)
Jim Broadbent (London Spy)
Peter Capaldi (Doctor Who)
Jim Carter (Downton Abbey)
Bertie Carvel (Doctor Foster)
Martin Clunes (Doc Martin)
Tom Cullen (Harlan Coben’s The Five)
Benedict Cumberbatch (The Hollow Crown)
Paul Dano (War & Peace)
Sacha Dhawan (Not Safe For Work)
Stephen Dillane (The Tunnel: Sabotage)
Kevin Doyle (Happy Valley)
Neil Dudgeon (Midsomer Murders)
Shaun Evans (Endeavour)
Laurence Fox (Lewis)
Don Gilet (Holby City)
Joseph Gilgun (This Is England ’90)
Philip Glenister (Prey)
Robson Green (Grantchester)
Douglas Henshall (Shetland)
Tom Hiddleston (The Night Manager)
Tom Hollander (Doctor Thorne)
Lee Ingleby (The A Word)
Hugh Laurie (The Night Manager)
Adrian Lester (Undercover)
Richard Lintern (Silent Witness)
Kris Marshall (Death In Paradise)
Cillian Murphy (Peaky Blinders)
James Nesbitt (The Secret)
James Norton (War & Peace)
Craig Parkinson (Line Of Duty)
Jeremy Piven (Mr Selfridge)
Stephen Rea (Dickensian)
Stellan Skarsgård (River)
Aidan Turner (And Then There Were None)
Charles Venn (Casualty)
Kevin Whately (Lewis)
Ben Whishaw (London Spy)

BEST ACTRESS
Zawe Ashton (Not Safe For Work)
Brenda Blethyn (Vera)
Samantha Bond (Home Fire)
Laura Carmichael (Downton Abbey)
Caroline Catz (Doc Martin)
Rosie Cavaliero (Prey)
Gemma Chan (Humans)
Morven Christie (The A Word)
Jenna Coleman (Doctor Who)
Olivia Colman (The Night Manager)
Jodie Comer (Thirteen)
Elizabeth Debicki (The Night Manager)
Judi Dench (The Hollow Crown)
Anne-Marie Duff (From Darkness)
Emilia Fox (Silent Witness)
Anna Friel (Marcella)
Rebecca Front (Doctor Thorne)
Jill Halfpenny (In The Club)
Keeley Hawes (Line Of Duty)
Lily James (War & Peace)
Suranne Jones (Doctor Foster)
Sarah Lancashire (Happy Valley)
Vicky McClure (This Is England ’90)
Helen McCrory (Peaky Blinders)
Amanda Mealing (Casualty)
Tuppence Middleton (Dickensian)
Sophie Okonedo (Undercover)
Judy Parfitt (Call The Midwife)
Clémence Poésy (The Tunnel: Sabotage)
Miranda Richarsson (And Then There Were None)
Charlotte Ritchie (Call The Midwife)
Claire Rushbrook (Home Fires)
Catherine Russell (Holby City)
Lesley Sharp (Scott & Bailey)
Sheridan Smith (Black Work)
Sarah Solemani (Harlan Coben’s The Five)
Nicola Walker (Unforgotten)
Julie Walters (Indian Summers)

BEST FACTUAL SHOW
24 Hours In A&E (Channel 4)
24 Hours In Police Custody (Channel 4)
An Island Parish: Falklands (BBC2)
Autumnwatch / Springwatch / Winterwatch (BBC2)
Big Blue Live (BBC1)
British Army Girls (Channel 4)
The Catch (Channel 4)
Child Genius (Channel 4)
Countryfile (BBC1)
Countrywise (ITV)
Davina McCall: Life At The Extreme (ITV)
Dogs: Their Secret Lives (Channel 4)
Dragons’ Den (BBC2)
Educating Cardiff (Channel 4)
Fierce (ITV)
Food Unwrapped (Channel 4)
Great Barrier Reef With David Attenborough (BBC1)
Great Railway Journey (BBC2)
Into The Wild With Gordon Buchanan (BBC2)
Karl Pilkington: The Moaning Of Life (Sky1)
Making A Murderer (Netflix)
The Murder Detectives (Channel 4)
One Born Every Minute (Channel 4)
The One Show (BBC1)
Paul O’Grady: For The Love Of Dogs (ITV)
Reggie Yates’ Extreme UK (BBC3)
Royal Navy School (Channel 4)
The Secret Life Of 4 5 And 6 Year Olds (Channel 4)
The Supervet (Channel 4)
The Tiny Tots Talent Agency (Channel 4)
The Tribe (Channel 4)
Vet On The Hill (More4)
Watchdog (BBC1)
What Would Be Your Miracle? (ITV)
Who Do You Think You Are? (BBC1)

BEST FOOD SHOW
Eat Well For Less? (BBC1)
Gino’s Italian Escape: Islands In The Sun (ITV)
The Hairy Bikers’ Northern Exposure (BBC2)
James Martin: Home Comforts (BBC1)
Jamie & Jimmy’s Friday Night Feast (Channel 4)
Jamie’s Super Food (Channel 4)
Mary Berry’s Foolproof Cooking (BBC2)
Paul Hollywood: City Bakes (Food Network)
Rick Stein’s Long Weekends (BBC2)
Saturday Kitchen (BBC1)
Simply Nigella (BBC2)
Sunday Brunch (Channel 4)

BEST SOAP ACTOR
Coronation Street’s Jack P Shepherd (David Platt)
Coronation Street’s Ben Price (Nick Tilsley)
Coronation Street’s Ryan Thomas (Jason Grimshaw)
EastEnders’ James Bye (Martin Fowler)
EastEnders’ Danny Dyer (Mick Carter)
EastEnders’ Steve McFadden (Phil Mitchell)
Emmerdale’s John Middleton (Ashley Thomas)
Emmerdale’s Danny Miller (Aaron Dingle)
Emmerdale’s Matthew Wolfenden (David Metcalfe)
Hollyoaks’ Ashley Taylor Dawson (Darren Osborne)
Hollyoaks’ Kieron Richardson (Ste McQueen)
Hollyoaks’ Greg Wood (Trevor Royle)

BEST SOAP ACTRESS
Coronation Street’s Jane Danson (Leanne Battersby)
Coronation Street’s Paula Lane (Kylie Platt)
Coronation Street’s Tina O’Brien (Sarah Platt)
EastEnders’ Letitia Dean (Sharon Mitchell)
EastEnders’ Diane Parish (Denise Fox)
EastEnders’ Lacey Turner (Stacey Fowler)
Emmerdale’s Charlotte Bellamy (Laurel Thomas)
Emmerdale’s Zoe Henry (Rhona Goskirk)
Emmerdale’s Lucy Pargeter (Chas Dingle)
Hollyoaks’ Jacqueline Boatswain (Simone Loveday)
Hollyoaks’ Jennifer Metcalfe (Mercedes McQueen)
Hollyoaks’ Anna Passey (Sienna Blake)

BEST SOAP NEWCOMER
Coronation Street’s Faye Brookes (Kate Connor)
Coronation Street’s Bhavna Limbachia (Rana Habeeb)
Coronation Street’s Shayne Ward (Aidan Connor)
EastEnders’ Tilly Keeper (Louise Mitchell)
EastEnders’ Riley Carter Millington (Kyle Slater)
Emmerdale’s Gemma Atkinson (Carly Hope)
Emmerdale’s Rosie Bentham (Gabby Thomas)
Emmerdale’s Isobel Steele (Liv Flaherty)
Hollyoaks’ Richard Linnell (Alfie Nightingale)
Hollyoaks’ Kassius Nelson (Jade Albright)
Hollyoaks’ Annie Wallace (Sally St Claire)

BEST SOAP
Coronation Street (ITV)
Doctors (BBC1)
EastEnders (BBC1)
Emmerdale (ITV)
Hollyoaks (Channel 4)
Home & Away (Channel 5)
Neighbours (Channel 5)

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BRIT AWARDS 2018: JORJA SMITH TO PERFORM WITH RAG N BONE MAN 45

Jorja Smith will become the first BRITs Critics’ Choice winner to perform on The BRITs main show in the same year as winning the award.

The 2017 winner of Critics’ Choice and British Breakthrough Act, Rag’n’Bone Man invited the R&B prodigy to perform alongside him following an incredible 12 months since winning the awards. It will be the first time that two Critics’ Choice winners have performed together on The BRITs stage.

Jorja was one of the live highlights of The BRITs Nominations Launch which broadcast live on ITV1 on 13 January, stunning the audience at home and in the studio with her single ‘Let Me Down’ featuring Stormzy. Jorja will embark on a sold out UK headline tour ahead of The Awards show. 

On the announcement, Jorja said: “I can’t believe I’ll be performing at The BRIT Awards. Rag’n’Bone Man has had an incredible year and is such a crazy talent. When he asked me at the end of last year to perform I was so happy as it’s a real honour to be sharing the stage with him.” 

Rag’n’Bone Man’s debut album ‘Human’ went straight to No.1 in February, achieving the fastest selling UK male debut of the decade and selling over 2.5 million copies worldwide. 

BRITs Chairman & CEO and Chairman of Sony Music UK & Ireland Jason Iley said: “It will be an amazing moment from two incredible artists: One artist who has achieved huge success last year performing with another artist who is about to do the same this year. Jorja’s performance on the launch show was simply stunning and I cannot wait to see her perform with Rag’n’Bone Man on the main show.”

The BRIT Awards 2018 with Mastercard – Celebrate with us on 21 February 2018!

UPCOMING TV APPEARANCES REVEALED 45

Here is our exclusive guide to all the upcoming TV appearances. Check back daily for updates.

RELEASE THE HOUNDS – THURSDAY 18 OCTOBER (9PM ON ITV2)
Emmerdale cast members Danny Miller and Adam Thomas are joined by Love Island’s Scott Thomas (who is also Adam’s twin!). They’ll encounter freaky children, a haunted ambulance and an art gallery from hell.

8 OUT OF 10 CATS DOES COUNTDOWN – FRIDAY 19 OCTOBER (9PM ON CHANNEL 4)
Jon Richardson and Joe Wilkinson take on guest captain Kevin Bridges and Jessica Knappett. John Cooper Clarke is in Dictionary Corner with Susie Dent, and Rachel Riley is in charge of the letters and numbers.

THE GRAHAM NORTON SHOW – FRIDAY 19 OCTOBER (10.35PM ON BBC ONE)
On Graham’s sofa: Dame Helen Mirren, starring in supernatural horror film Winchester; Oscar-nominated Liam Neeson, starring in action thriller The Commuter; Jamie Dornan in Fifty Shades Freed, the final part of the erotic trilogy; and music from singer-songwriter Sigrid, who performs Strangers.

THROUGH THE KEYHOLE – SATURDAY 20 OCTOBER (9.30PM ON ITV)
The star-studded panel in this edition of the fulsomely funny programme are comedian Paddy McGuinness, Masterchef’s Gregg Wallace, and presenter Scarlett Moffatt.

INSERT NAME HERE – MONDAY 22 JANUARY (10PM ON BBC TWO)
In the final episode of the series, Josh is joined by Tom Davis and historian Kate Williams and Richard is joined by Robert Peston and Aisling Bea.

HARRY HILL’S TEA TIME – TUESDAY 23 JANUARY (8.30PM ON SKY ONE)
Call The Midwife star Jenny Agutter is next to brave Harry Hill’s crazy kitchen. And it’s rather fortunate timing because the kitchen’s resident pet sausage could give birth at any moment. Expect funny clips and hilarious sketches as Harry puts roast turkey on the menu, pokes fun at Jenny’s hit film The Railway Children and challenges her to mould a bust of Jeremy Paxman out of stuffing.

RELEASE THE HOUNDS – THURSDAY 25 JANUARY (9PM ON ITV2)
I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here! jungle contestants George Shelley, Joe Swash and Vicky Pattison appear in the third episode attempting to win the cash prize. Will their time in the jungle prepare them for the forest?

THE GRAHAM NORTON SHOW – FRIDAY 26 JANUARY (10.35PM ON BBC ONE)
Among the guests on Graham’s sofa: Hollywood megastar Tom Cruise talking about his forthcoming blockbuster Mission: Impossible 6. Plus, music and chat from Palmoa Faith, who performs Til I’m Done.

THROUGH THE KEYHOLE – SATURDAY 27 JANUARY (9.30PM ON ITV)
On this week’s star-studded panel are presenter Stephen Mulhern, The X Factor judge Louis Walsh and pop star Rochelle Humes.

RELEASE THE HOUNDS – THURSDAY 1 FEBRUARY (9PM ON ITV2)
The Real Housewives of Cheshire, Dawn Ward, Lauren Simon and Tanya Bardsley take on the terrifying challenges but most terrifyingly of all, not drink Champagne for a whole night!

THE GRAHAM NORTON SHOW – FRIDAY 2 FEBRUARY (10.35PM ON BBC ONE)
Among the guests on Graham’s sofa: musician, entrepreneur and Voice judge will.i.am; stage and screen actor Imelda Staunton starring in new romantic comedy Finding Your Feet; and musical guest George Ezra who performs Paradise.